Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolnikówSprawdzone środki w zwalczaniu chorób zboża

Choroby zbóż są znaczącym kłopotem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się o wiele bardziej zaawansowane objawy, bo tylko w ten sposób można mieć szansę zabezpieczyć potencjał zbioru. Wykorzystanie ochronnych rozwiązań intensyfikujących odporność zboża przez gospodarza w odpowiednim czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu problemom chorobowym.

Obrona zboża przed chorobami - wskazane działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w wielu przypadkach znacznie bardziej efektywne i ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania jęczmień choroba choroby jęczmienia czy też innego zboża warto się zainteresować już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej znaczących, jakie należałoby wdrożyć, aby choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wyselekcjonowane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• kontrola obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest istotne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w wypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma ściśle mówiąc gigantyczne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie mogą mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, bądź inne rodzaju fungicydy. Jest to szczególnie prawdziwe, kiedy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty sadzenia, zabiegi fungicydowe oraz wybór produktów o większej wytrzymałości czy też tolerancji na nadrzędne szkodniki oraz schorzenia, takie jak jęczmień choroba może wspomóc zmniejszyć niebezpieczeństwo istotnych strat. Główna forma wymienionej tutaj profilaktyki jako ochrona pszenicy ozimej przed chorobami grzybowymi ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą popularnością tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników ceniony jako efektywna forma ochrony.

Komentarze: 2


noavatar.png
Tracz 2020-01-03

Wcześniej nieomalże rok po ślubie przeżyli dziadkami bajecznej córuni, a po dwóch latach podrostka.

noavatar.png
Dziekan 2020-09-06

Wczas poprosił Hanię o grabę, dożył odebrany z uciechą a po ożenku wywiózł ją do Stolicy, gdzie zyskał funkcję w Belce Wszechstronnym Armia Swojskiego.

Najnowsze artykuły:

Top